Бактеріальний простатит: симптоми, ознаки, лікування

Під бактеріальним простатитом розуміють запальний процес у тканинах передміхурової залози, який може протікати у гострій чи хронічній формі. Захворювання проявляється інтенсивним болем у пахвинній ділянці, підвищенням температури, ознаками інтоксикації, тому потребує пильної уваги з боку медичного персоналу.

звернення до лікаря при бактеріальному простатиті

Розкажемо, які причини викликають простатит, як він проявляється та чим лікується.

Чому виникає бактеріальний простатит

За даними дослідницьких інститутів бактеріальний простатит вражає сексуально активних чоловіків віком 25-50 років. Причиною стає впровадження патогенної мікрофлори в сечостатеву систему через гирло уретри.

Найчастіше у передміхуровій залозі виявляють такі види збудників:

 • стафілокок;
 • синьогнійну або кишкову паличку;
 • ентерокок.

Ці організми вважаються умовно-патогенними. Вони постійно живуть на шкірі та слизових оболонках людини і викликають запалення лише за певних факторів. За спостереженнями урологів причинами захворювання з високою ймовірністю можуть стати:

 1. Нехтування правилами особистої гігієни.
 2. Захоплення чоловіка анальним сексом (у 80% випадків гострий бактеріальний простатит викликає кишкова паличка, яка мешкає у прямій кишці потенційного статевого партнера).
 3. Неправильна або дуже часта катетеризація.
 4. Проникнення інфекції з сечового міхура, уретри чи яєчок.
 5. Деякі захворювання (включаючи СНІД та цукровий діабет).
 6. Порушення відтоку сечі.
 7. Інфекції, що передаються статевим шляхом.

Під впливом життєдіяльності мікроорганізмів порушується консистенція секрету простати. В органі починаються застійні процеси, які стають причинами неприємних симптомів. Також така ситуація провокує великий запальний процес, збільшення простати у розмірах та інші порушення.

погана потенція у чоловіка при бактеріальному простатиті

Основні симптоми захворювання

Бактеріальний простатит частіше має гостру течію, тому симптоми починаються для чоловіків несподівано, стрімко розвиваються і мають різні прояви. Залежно від виду збудника, давності патологічного процесу та стану імунної системи чоловік може скаржитися на такі проблеми:

 1. Підвищення температури тіла до 39 градусів, лихоманка та озноб.
 2. Гострий біль у ділянці паху або внизу живота. Може віддавати в мошонку, кульшові суглоби, анус.
 3. Прискорене сечовипускання, особливо вночі. Майже завжди чоловік звертає увагу на відчуття печіння в голівці статевого члена. У міру прогресування захворювання чи розвитку аденоми може розпочатися гостра затримка сечі.
 4. Болючі відчуття в області анального отвору, нерідко – запори.
 5. Симптоми, як при грипі – біль у м'язах та суглобах, загальна слабкість.

Якщо бактеріальний простатит викликаний ІПСШ, зі статевого члена можуть бути виділення різного кольору, найчастіше з неприємним запахом. У цьому випадку, можливо, йдеться про уретропростатит.

Інтенсивність симптомів багато в чому залежить від стадії запального процесу. Так, при паренхіматозній формі температура може підніматися до 40 градусів, а біль набуває нападоподібного характеру, знеболювальні при цьому можуть не допомагати.

Методи діагностики захворювання

Попередній діагноз лікар ставить на підставі скарг чоловіка та даних анамнезу – інформації про спосіб життя, наявні хронічні захворювання, дату та обставини виникнення перших симптомів. Для уточнення типу збудника хворого спрямовують на здачу сечі для бактеріологічного аналізу. Якщо захворювання має хронічну форму – можливий забір секрету простати для досліджень.

Також можуть застосовуватись такі види лабораторної діагностики:

 • ПЛР дослідження;
 • загальний та біохімічний аналіз крові;
 • аналіз крові на PSA

При гострій формі ректальну пальпацію передміхурової залози не проводять. Якщо немає підвищеної температури, а чоловіка не турбують сильний біль – лікар може пальцем через стінку прямої кишки обмацати простату, визначити її приблизний розмір, форму, консистенцію.

лабораторна діагностика бактеріального простатиту

Діагноз підтверджується чи спростовується результатами ТРУЗІ. Це ультразвукове дослідження, у якому датчик вводять у пряму кишку пацієнта. У результаті одержують чітку картину змін у тканинах органу, локалізацію запального процесу. Для виключення раку можуть направити на МРТ або КТ, особливо сумнівних випадках - на біопсію передміхурової залози.

Як лікувати бактеріальний простатит

Вилікувати бактеріальний простатит без антибіотиків неможливо. Народні засоби дадуть лише короткочасний ефект, збудник залишиться в організмі і може викликати різні ускладнення. Також немає найкращого антибіотика, чоловік має про це пам'ятати. Вибір препарату залежить від типу збудника, а також від роботи органів та систем хворого.

Згідно зі стандартними схемами лікування тривалість прийому антибіотиків може становити до двох місяців. Однак точне дозування, тривалість курсу та кратність прийому підбирають індивідуально, враховуючи різні показники стану здоров'я.

Крім антибактеріальної терапії лікарі проводять зміцнюючу терапію. Для цих цілей призначаються вітамінно-мінеральні комплекси, підбираються нестероїдні протизапальні засоби, у деяких випадках виписуються імуномодулятори. Також призначаються жарознижувальні та знеболювальні ліки. Якщо при бактеріальному простатиті є проблеми із сечовипусканням – лікарі можуть поставити катетер.

Протягом усього курсу потрібно дотримуватися постільного режиму, берегти себе від стресів та переживань.

Застосування свічок при бактеріальному простатиті

Для боротьби з простатитом на локальному рівні можуть призначатися різні ректальні супозиторії. Вони можуть вилікувати бактеріальний простатит, але значно полегшать стан хворого.

Найчастіше урологи призначають:

 • супозиторії з папаверіном – знімають біль та покращують мікроциркуляцію крові;
 • свічки з прополісом – покращують роботу імунної системи, усувають набряки, сприяють зменшенню больового синдрому;

Відомостей про ефективність магнітних свічок з феритом барію немає. У традиційній медицині цей метод лікування практично не застосовується.

Масаж простати та будь-які заходи, в основі яких лежить прогрівання, при гострому бактеріальному простатиті заборонені.

Якщо тактика лікування була обрана правильно, а чоловік не займався самостійним лікуванням – прогноз є сприятливим. В іншому випадку можливий перехід захворювання на хронічну форму або розвиток деяких захворювань.

препарати від бактеріального простатиту

Які ускладнення можуть бути

Ускладнення бактеріального простатиту можуть виникнути, якщо чоловік довго не звертався до лікаря або йому надали некваліфіковану допомогу. Наслідки у своїй різні, до сепсису і смерті.

Найчастіше на тлі невилікованого захворювання виникають такі хвороби:

 • пієлонефрит;
 • цистит;
 • абсцес передміхурової залози.

У деяких випадках можливий розвиток еректильної дисфункції чи безпліддя. Для попередження небажаних наслідків чоловік із бактеріальним простатитом повинен лікуватися у стаціонарному відділенні.

Секс при бактеріальному простатиті

Можливість заняття сексом при цій формі запалення передміхурової залози залежить від того, яким збудником викликана патологія і в якій стадії вона знаходиться. Якщо збудник належить до ІПСШ – інтимний зв'язок заборонено.

У гострій стадії чоловікові не до любовних втіх. Нестерпний біль, порушення сечовипускання, підвищена температура часто супроводжуються поганою ерекцією, тому пропадає лібідо. У випадку з хронічною формою інтимне життя можливе, але із застосуванням бар'єрних засобів контрацепції та після консультації з лікарем.

Для жінки бактеріальний простатит може бути небезпечним – є ризик заразити її венеричними захворюваннями. Про це хворий чоловік має пам'ятати.

Висновок

Бактеріальний простатит можна вилікувати, якщо він має хронічну форму, а чоловік вчасно звернувся до лікаря і не сподівається на сумнівні методи, таблетки та рецепти. Хронічна форма важче піддається терапевтичному впливу, тому потрібна диспансеризація контролю стану здоров'я.